Pirkanmaa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pirkanmaa
finlandisht : Pirkanmaan maakunta
Birkalands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Satakunta, Tavastia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 14469.39 km2
Popullsia 500,166 banorë (2013)
Dendësia 14/km2 (31/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
Faqja Zyrtare pirkanmaa.fi

Pirkanmaa (suedisht: Birkaland, i njohr gjithshtu si Rajoni Tampere në dokumentet qeveritare[1]), është një rajon i Finlandës. Ai kufizohet me rajonin e Satakunta, Tavastia Proper, Päijänne Tavastia, Ostrobothnia Jugore dhe Finlanda Qendrore.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pirkanmaa ka gjithsej 22 komuna prej të cilave 11 kanë statusin e qytetit. Qytetet janë të shënuar me tekst të theksuar në listën e mëposhtme.

Lista me renditje alfabetike të komunave në Pirkanmaa:

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Welcome to the Tampere Region". Council of Tampere Region. Arkivuar nga origjinali origjinali më 25 nëntor 2015. Marrë më 2013-06-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]