Hämeenkyrö

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hämeenkyrö
Hämeenkyrön kunta Tavastkyro kommun
Komunë
Vendi i lindjes së laureatit finlandez të çmimit Nobel, Frans Emil Sillanpää
Vendi i lindjes së laureatit finlandez të çmimit Nobel, Frans Emil Sillanpää
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej10.622 [1]
Faqja zyrtarewww.hameenkyro.fi

Hämeenkyrö (finlandisht: [Hämeenkyrön kunta] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help) suedisht: [Tavastkyro kommun] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Komuna ka një popullsi prej 10,622 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 505.10 kilometra katrorë (195.02 sq mi) prej të cilës 41.34 km2 (15.96 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 22.9 banorë për kilometër katror (59/sq mi).

Frans Eemil Sillanpää, një Laureat i Nobelit në Letërsi, ka lindur në Hämeenkyrö.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 4 janar 2016.
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hämeenkyrö – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale