Orivesi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orivesi
Oriveden kaupunki
Qytet of Orivesi
noform
Orivesi center
Stema_figura
Vendndodhja
Orivesi is located in Finlanda
Orivesi
Orivesi
Vendndodhja e Orivesi në Finlandë

Koordinatat: 61°40.5′V 24°21.5′L / 61.6750°V 24.3583°L / 61.6750; 24.3583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Juha Kuusisto
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 960.08[1] km2
Popullsia 9510[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.orivesi.fi


Orivesi (finlandisht: Oriveden kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]