Urjala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Urjala
Urjalan kunta
Komunë
noform
Liqeni Kortejärvi në Urjala
Stema_figura
Vendndodhja
Urjala is located in Finlanda
Urjala
Urjala
Vendndodhja e Urjala në Finlandë

Koordinatat: 61°5′V 23°33′L / 61.083°V 23.550°L / 61.083; 23.550

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Hannu Maijala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 505.38 [1] km2
Popullsia 4,968 [2] banorë
Dendësia 10.45 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.urjala.fi

Urjala (finlandisht: Urjalan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Komuna ka një popullsi prej 4,968 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 505.38 kilometra katror (195.13 sq mi) prej të cilave 30.16 km2 (11.64 sq mi) janë uji[1]. Dendësia e popullsisë është 10.45 banor për kilometër katror (27.1/sq mi).

Komunat fqinje janë Akaa, Forssa, Humppila, Hämeenlinna, Punkalaidun, Sastamala, Tammela, dhe Vesilahti.

Komuna është një-gjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 22 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Urjala – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale