Akaa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Akaa
Akaan kaupunki
Qytet
noform
Sakristi prej guri mesjetare në Akaa
Stema_figura
Vendndodhja
Akaa is located in Finlanda
Akaa
Akaa
Vendndodhja e Akaa në Finlandë

Koordinatat: 61°10′V 23°52′L / 61.167°V 23.867°L / 61.167; 23.867

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Aki Viitasaari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 314.38 [1] km2
Popullsia 17,058 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 2007
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.akaa.fi

Akaa (finlandisht: Akaan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Akaa – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale