Valkeakoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valkeakoski
Valkeakosken kaupunki
Qytet
noform
Kisha Sääksmäki, në Valkeakoski
Stema_figura
Vendndodhja
Valkeakoski is located in Finlanda
Valkeakoski
Valkeakoski
Vendndodhja e Valkeakoski në Finlandë

Koordinatat: 61°16′V 24°2′L / 61.267°V 24.033°L / 61.267; 24.033

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Jukka Varonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 372.04 [1] km2
Popullsia 21,200 [2] banorë
Dendësia 77.95 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1923
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.valkeakoski.fi

Valkeakoski (finlandisht: Valkeakosken kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Komuna ka një popullsi prej 21,200 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 372.04 kilometra katrorë (143.65 sq mi) prej të cilës 100.06 km2 (38.63 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 77.95 banor për kilometër katror (201.9/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Valkeakoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale