Tampere

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tampere
Tampereen kaupunki
Qytet
noform
Pamje në drejtim të Qendrës së Qytetit Tampere
Stema_figura
Vendndodhja
Tampere is located in Finlanda
Tampere
Tampere
Vendndodhja e Tampere në Finlandë

Koordinatat: 61°30′V 23°46′L / 61.500°V 23.767°L / 61.500; 23.767

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Kryetari i komunës Anna-Kaisa Ikonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 689.59 [1] km2
Popullsia 223,238 [2] banorë
Dendësia 425.19 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare Tampere


Tampere (finlandisht: Tampereen kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 20 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]