Ylöjärvi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ylöjärvi
Ylöjärven kaupunki
Qytet
noform
Libraria në Ylöjärvi
Stema_figura
Vendndodhja
Ylöjärvi is located in Finlanda
Ylöjärvi
Ylöjärvi
Vendndodhja e Ylöjärvi në Finlandë

Koordinatat: 61°33′V 23°35′L / 61.550°V 23.583°L / 61.550; 23.583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Kryetari i komunës Pentti Sivunen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 347.76 km2
Popullsia 32.606 banorë
Dendësia 29.23 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2004
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare http://www.ylojarvi.fi/

Ylöjärvi është qytet që ndodhet në Finlandën Perëndimore, 14 kilometra në perëndim të Tempere dhe 189 kilometra në veri të Helsinkut. Ylöjärvi ka 32.606 banorë (30 qershor 2015) dhe ka 1.324.09 kilometra katrorë (sipërfaqja), poashtu ka 208.62 km2 ujë. Dendësia e kësaj qytetit është 29.23 banorë km2.

Ylöjärvi është themeluar si komunë në vitin 1869, pastaj më 1 janar 2004 u bë qytezë.

Komuna Viljakkala u bashkua me Ylöjärvi më 1 janar 2007, ndërsa komuna Kuru u bashkua më 1 janar 2009.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ylöjärvi ka 393 liqenj. Liqenj të mëdhenj janë Näsijärvi, Karhejärvi dhe Kuusjärvi.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]