Juupajoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Juupajoki
Juupajoen kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Juupajoki is located in Finlanda
Juupajoki
Juupajoki
Vendndodhja e Juupajoki në Finlandë

Koordinatat: 61°47.8′V 24°22.2′L / 61.7967°V 24.3700°L / 61.7967; 24.3700

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Hannu Koski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 274.95[1] km2
Popullsia 2,013[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1913
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.juupajoki.fi

Juupajoki (finlandisht: Juupajoen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Komuna ka një popullsi prej 2,013 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 274.95 kilometra katror (106.16 sq mi) prej të cilave 16.47 km2 (6.36 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 7.79 banorë për kilometër katror (20.2/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Juupajoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale