Forssa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Forssa
Forssan kaupunki
Qytet
noform
Lumi Loimijoki
Stema_figura
Vendndodhja
Forssa is located in Finlanda
Forssa
Forssa
Vendndodhja e Forssa në Finlandë

Koordinatat: 60°49′V 23°37.5′L / 60.817°V 23.6250°L / 60.817; 23.6250

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Ostrobothnia Jugore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Sami Sulkko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 253.39 km2
Dendësia 70.09 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1964
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.forssa.fi

Forssa (finlandisht: Forssan kaupunki) është qytet në Finlandë, është në regjionin Tavastia Proper. Ky qytet ka 17.438 banorë (30 qershor 2015), ka 254.39 kilometra katrorë (sipërfaqe), dendësia e qytetit është me 70.09 banorë.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Forssa e morri emrin nga lumi Loimijoki ku Axel Wilhelm Wahren e ndërtoi një terrje në vitin 1847. Në fund të vitit 1970, industria e tekstilit ishte puna më e rëndësishme.

Forssa u bë pazar më 1927 dhe më vonë u bë qytet në vitin 1964.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 1980, demografia e kësaj qyteti ishte:

Viti 1980 1985 1990 1995 2000 2005 2010
popullësia &0000000000019332.00000019.332 &0000000000020074.00000020.074 &0000000000019660.00000019.660 &0000000000019542.00000019.542 &0000000000018506.00000018.506 &0000000000017918.00000017.918 &0000000000017904.00000017.904

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]