Jump to content

Södertälje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Södertälje
Qytet
Ndërtesa e bashkisë në Södertälje
Ndërtesa e bashkisë në Södertälje
Popullsia
 • Gjithsej64.619

Södertälje është qytet në rajonin e Stokholmit, Suedi me 64,619 banorë në vitin 2010.

Emri Telje është përmendur në shekullin e 11-të. Për ta zgjedhur problemin e emrin me një qytet tjetër e cila ishte në veri të Stokholmit në shekullin e 17-të, Söder (domethënë jugu) ishte për ta krijuar Södertälje; Norr (domethënë veriu) u krijua si Norrtälje.

Södertälje ndodhet në gjirin e liqenit Mälaren, e cila lidhet me Detin Baltik, 56 km me gjatësi dhe me thellësi të 6.1 m.

Verat kanë ditët ku temperaturat mesatare janë mes 20-23 °C dhe më e ulëta është rreth 15 °C. Dimrat janë të ftohtë, edhe pse ndonjëherë më e butë me temperatura që variojnë nga -3 deri në 1 °C, ndërsa pranverë dhe në vjeshtë kryesisht janë të ftohta.

Njerëz të njohur

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  • Jan Guillou, shkrimtarë dhe gazetar
  • Andreas Nilsson, aktorë
  • Hilding Östlund (1894-1969), shkrimtarë
  • Hans Qviström, regjisor dhe aktorë