Södertälje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Södertälje
Qytet
noform
Ndërtesa e bashkisë në Södertälje
Stema_figura
Stema e Södertäljes
Vendndodhja
Södertälje is located in Suedia
Södertälje
Södertälje
Vendndodhja e Södertälje në Suedi

Koordinatat: 59°11′45″V 17°37′41″L / 59.19583°V 17.62806°L / 59.19583; 17.62806

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Rajoni Rajoni Stokholm
Provinca Södermanland
Komuna Komuna Södertälje
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 25.85 km2
Lartësia 23 m (m.n.d.)
Popullsia 64,619 banorë
Dendësia 170 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET UTC+1
Verore CEST UTC+2
Koordinatat 59° 11′ 45″ Veri

17° 37′ 41″ Lindje

Södertälje është qytet në rajonin e Stokholmit, Suedi me 64,619 banorë në vitin 2010.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Telje është përmendur në shekullin e 11-të. Për ta zgjedhur problemin e emrin me një qytet tjetër e cila ishte në veri të Stokholmit në shekullin e 17-të, Söder (domethënë jugu) ishte për ta krijuar Södertälje; Norr (domethënë veriu) u krijua si Norrtälje.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Södertälje ndodhet në gjirin e liqenit Mälaren, e cila lidhet me Detin Baltik, 56 km me gjatësi dhe me thellësi të 6.1 m.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Verat kanë ditët ku temperaturat mesatare janë mes 20-23 °C dhe më e ulëta është rreth 15 °C. Dimrat janë të ftohtë, edhe pse ndonjëherë më e butë me temperatura që variojnë nga -3 deri në 1 °C, ndërsa pranverë dhe në vjeshtë kryesisht janë të ftohta.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Jan Guillou, shkrimtarë dhe gazetar
  • Andreas Nilsson, aktorë
  • Hilding Östlund (1894-1969), shkrimtarë
  • Hans Qviström, regjisor dhe aktorë