Jan Guillou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Stampa:Kutia Shkrimtar Jan Oskar Sverre Lucien Henri Guillou lindi më 17 janar 1994 në Södertälje, është shkrimtarë dhe gazetar.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Babai i tij francez, Charles Guillou, erdhi në Suedi, si i biri i portier në ambasadën franceze në Stokholm. Nëna e tij, Marianne (Nee Botolfsen) Guillou, është me prejardhje norvegjeze. Guillou morri shtetësinë franceze në lindje dhe u bë qytetar suedez në vitin 1975. Kur gjyshi i Gulliout iu ofrua një pozicion në ambasadën franceze në Helsinki, Finlandë, babai i tij vendosi të shkojë me të dhe u vendosën atje. Gulliou u rrit me nënën e tij dhe me burrin tjetër të saj jashtë Stokholmit.

Jan Gulliou studioi në Stokholmit, por u largua nga shkolla për shkak sjelljes së tij të keqe. Pastaj ai shkoi që të studioi për dy vite në Södermanland. Gulliou u martua me Marina Stagh, e cila është autor dhe përkthyese. Ata kanë dy fëmijë, Dan dhe Ann-Linn Guillou. Ai është tani është i maruta me Ann-Marie Skarp. Ai ka një apartament në rrethin Östermalm të Stokholmit, ku ai ka jetuar për shumicën e jetës së tij të rritur.

Shpërblimet dhe nderimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 1984 – Stora Journalistpriset ("Shpërblimi si gazetar i madh"), për shkrimet e tij në rastin Keith Cederholm
  • 1984 – Aftonbladets TV-pris ("Shpërblimi Aftonbladet TV"), në kategorinë "Personi i vitit në televizion"
  • 1988 – Bästa svenska kriminalroman ("Romani më i mirë suedeze")
  • 1990 – Prix France Culture si përkthimi më i mirë në gjuhën franceze
  • 1998 – Årets författare ("Shkrimtari i Vitit")
  • 2000 – Årets bok ("Libri i Vitit")