Janakkala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Janakkala
Janakkalan kunta
Komunë
noform
Kisha e Shënt Lawrence in Janakkala
Stema_figura
Vendndodhja
Janakkala is located in Finlanda
Janakkala
Janakkala
Vendndodhja e Janakkala në Finlandë

Koordinatat: 60°55′V 24°39′L / 60.917°V 24.650°L / 60.917; 24.650

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Tavastia Proper
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Pekka Harju
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 586.07 km2[1] km2
Popullsia 16,896[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1866
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.janakkala.fi

Janakkala (finlandisht: Janakkalan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Tavastia Proper.

Komuna ka një popullsi prej 16,896 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 586.07 kilometra katror (226.28 sq mi) prej të cilave 38.63 km2 (14.92 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 30.86 banorë për kilometër katror (79.9/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Janakkala – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale