Hattula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hattula
Hattulan kunta
Komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Hattula is located in Finlanda
Hattula
Hattula
Vendndodhja e Hattula në Finlandë

Koordinatat: 61°3′20″V 24°22′15″L / 61.05556°V 24.37083°L / 61.05556; 24.37083

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Tavastia Proper
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Martti Pura
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 427.39 [1] km2
Popullsia 9,755 [2] banorë
Dendësia 27.26 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 61° 3′ 20″ Veri

24° 22′ 15″ Lindje

Faqja Zyrtare www.hattula.fi

Hattula (Hattulan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Tavastia Proper.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hattula – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale