Loppi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Loppi
Lopen kunta
Komunë
noform
Saint Bridget Church
Stema_figura
Vendndodhja
Loppi is located in Finlanda
Loppi
Loppi
Vendndodhja e Loppi në Finlandë

Koordinatat: 60°43′V 24°26.5′L / 60.717°V 24.4417°L / 60.717; 24.4417

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Tavastia Proper
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Karoliina Viitanen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 655.98[1] km2
Popullsia 8,267[2] banorë
Dendësia 13.83 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1632
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.loppi.fi

Loppi (finlandisht: Lopen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Tavastia Proper.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 27 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]