Tavastia Proper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tavastia Proper
finlandisht : Kanta-Hämeen maakunta
Egentliga Tavastlands landskap
Rajon
Stema_figura
Shteti Finlanda Finlanda
Provincat historike Tavastia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5706.39 km2
Popullsia 175,481 banorë (2013)
Dendësia 31/km2 (20/sq mi) banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore +2
Verore +3
ISO 3166 FI-06
Faqja Zyrtare hameenliitto.fi

Tavastia Proper (finlandisht: Kanta-Häme; suedisht: Egentliga Tavastland) është një rajon (maakunta / landskap) i Finlandës. Kufizohet me rajonet: Finlanda Jugperëndimore, Pirkanmaa, Päijänne Tavastia, Uusimaa.

Hämeenlinna është zona më e madhe urbane e rajonit. Ka dy komuna që kanë statusin e qyteit, Riihimäki dhe Forssa.

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Red right arrow.svg
 Artikulli kryesor: Komunat e Tavastia Proper.

Gjithsej ka 11 komuna në Tavastia Proper. Qytetet dhe qyteza janë shënuar me tekst të theksuar.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Koordinatat: 60°50′V 24°15′L / 60.833°V 24.250°L / 60.833; 24.250