Jump to content

Lapland (Finlandë)

Coordinates: 67°N 026°E / 67°N 26°E / 67; 26
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Lapland
Rajoni i Laplandës
Lapin maakunta (Finlandisht)
Lappi eanangoddi (Northern Sami)(Samishtja Veriore)
Laapi eennâmkodde (Samishtja Inari)
Lappi mäddkåʹdd (Samishtja Skolt)
Landskapet Lappland (Suedisht)
Stema zyrtare e Lapland
Lapland në hartën e Finlandës
Lapland në hartën e Finlandës
Koordinatat: 67°N 026°E / 67°N 26°E / 67; 26
VendiFinlanda
KryeqytetiRovaniemi
Sipërfaqja
 • Gjithsej100.366 km2 (38,752 sq mi)
 • Sipërfaqe tokësore92.667 km2 (35,779 sq mi)
 • Sipërfaqe ujore7.699 km2 (2,973 sq mi)
Popullsia
 (2019-12-31)
 • Gjithsej177.161
 • Dendësia1,8/km2 (4,6/sq mi)
Zona kohoreUTC+2 (EET)
 • Verës (DST)UTC+3 (EEST)
Kodi ISO 3166FI-10
Faqja zyrtarelapinliitto.fi

Lapland (Finlandisht: Lappi; Samishtja Veriore: Lappi; Samishtja Inari: Laapi; Suedisht: Lappland; Latinisht: Lapponia) është rajoni më i madh dhe më verior i Finlandës. Kufizohet me rajonin e Ostrobothnias Veriore në jug, me Gjirin e Bothnias, Qarkun NorrbottenSuedi, Qarkun Troms dhe FinnmarkNorvegji, dhe Murmansk Oblast dhe Republikën e KareliaRusi. Topografia varion nga llumi dhe pyjet e gjera të Jugut deri te prerjet në veri. Rrethi Arktik përshkon Laplandën, kështu që fenomenet polare si dielli i mesnatës dhe nata polare mund të shihen në Lapland.[1][2]

Klima e ftohtë dhe dimërore e Laplandës, së bashku me bollëkun e saj relativ të pemëve halore si pisha dhe bredh, do të thotë se ajo është lidhur me Krishtlindjet në disa vende, veçanërisht në Mbretërinë e Bashkuar, dhe pushimet në Lapland janë të zakonshme në fund të vitit. Megjithatë, rajoni ka zhvilluar infrastrukturën e tij për turizmin gjatë gjithë vitit. Për shembull, në periudhën pa borë 2019, turizmi u rrit më shumë se në sezonin e dimrit.[3] Rovaniemi është qendra kryesore rajonale e Lapland, dhe Aeroporti Rovaniemi është aeroporti i tretë më i ngarkuar në Finlandë.[4] Përveç turizmit, sektorë të tjerë të rëndësishëm janë tregtia, prodhimi dhe ndërtimi.[5][6] Ashtu si Rovaniemi, Inari është gjithashtu një nga destinacionet më të rëndësishme turistike në Lapland për turizmin e huaj.[7][8]

Lapland ka qenë e lidhur me shtëpinë legjendare të "Polit të Veriut" të Babadimrit (At Krishtlindja ose Shën Nikolla) që nga viti 1927, kur pritësi finlandez i radios Markus Rautio tha se Babadimri jetonte në Korvatunturi, një mal i rrëzuar në rajon. Më vonë, Rovaniemi vendosi një pretendim si "qyteti i lindjes zyrtare" i Santa dhe zhvilloi atraksionin e fshatit të Babadimrit për të inkurajuar turizmin.[9]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komunat sipas popullsisë (qytetet të shënuara me shkronja të theksuara.)
Komuna Popullsia (2014) Sipërfaqja (km²) Dendësia (pop. për km²)
Rovaniemi 61,568 8,016.84 8.02
Tornio 22,333 1,348.85 18.84
Kemi 21,939 747.51 232.23
Sodankylä 8,825 12,415.48 0.76
Keminmaa 8,474 647.23 13.69
Kemijärvi 7,889 3,930.91 2.29
Inari 6,818 17,333.54 0.45
Kittilä 6,469 8,262.94 0.79
Ylitornio 4,454 2,212.38 2.22
Ranua 4,093 3,694.80 1.21
Kolari 3,842 2,617.77 1.51
Salla 3,789 5,873.08 0.68
Pello 3,674 1,863.68 2.17
Posio 3,636 3,544.81 1.20
Simo 3,299 2,086.39 2.34
Tervola 3,238 1,592.04 2.12
Muonio 2,375 2,037.80 1.25
Enontekiö 1,892 8,391.35 0.24
Utsjoki 1,259 5,372.01 0.25
Savukoski 1,100 6,495.95 0.17
Pelkosenniemi 949 1,881.57 0.53
Gjithsej 181,815 100,366.93 1.97


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Land of the Midnight Sun". VisitFinland.com (në anglisht). Marrë më 2020-06-12.
  2. ^ "Polar Night - The most magical time of the year | Only in Lapland". House of Lapland (në anglishte amerikane). 2017-12-02. Marrë më 2020-06-12.
  3. ^ "Infographic: 10 facts about tourism in Lapland 2019". House of Lapland (në anglishte amerikane). 2020-02-17. Marrë më 2022-04-04.
  4. ^ "Traffic statistics | Finavia". www.finavia.fi (në anglisht). Marrë më 2020-06-11.
  5. ^ "Infographic: Distribution of Lapland's Industry | Business Lapland". House of Lapland (në anglishte amerikane). 2019-11-19. Marrë më 2020-06-11.
  6. ^ "Statistics and publications". www.lappi.fi (në finlandisht). Marrë më 2020-06-11.
  7. ^ Tourism Inari – Saariselkä – Utsjoki – Ivalo - Discovering Finland
  8. ^ For travellers: Inari-Saariselkä tourism region - Inari.fi
  9. ^ Geiling, Natasha. "Where Does Santa Live? The North Pole Isn't Always the Answer". smithsonianmag.com (në anglisht). Marrë më 28 mars 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lapland_(Finlandë) – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale