Simo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Simo, Finland)
Jump to navigation Jump to search
Simo
Simon kunta
Komunë
noform
Stacioni hekurudhor në Simo
Stema_figura
Vendndodhja
Simo is located in Finlanda
Simo
Simo
Vendndodhja e Simo në Finlandë

Koordinatat: 65°39.5′V 25°4′L / 65.6583°V 25.067°L / 65.6583; 25.067

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Esko Tavia
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,085.54 [1] km2
Popullsia 3,277 [2] banorë
Dendësia 2.27 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1608/1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.simo.fi


Simo (finlandisht: Simon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]