Muonio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Muonio
Muonion kunta
Komunë
noform
Kisha në Muonio
Stema_figura
Vendndodhja
Muonio is located in Finlanda
Muonio
Muonio
Vendndodhja e Muonio në Finlandë

Koordinatat: 67°57.5′V 23°41′L / 67.9583°V 23.683°L / 67.9583; 23.683

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Aulikki Heinonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 2,038.15 [1] km2
Popullsia 2,365 [2] banorë
Dendësia 1.24 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1868
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.muonio.fi


Muonio (finlandisht: Muonion kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe suedisht). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe suedisht). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Muonio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale