Sodankylä

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Sodankylä
Sodankylän kunta
Komunë
noform
Centre of Sodankylä
Stema_figura
Vendndodhja
Sodankylä is located in Finlanda
Sodankylä
Sodankylä
Vendndodhja e Sodankylä në Finlandë

Koordinatat: 67°25′V 26°35′L / 67.417°V 26.583°L / 67.417; 26.583

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Viljo Pesonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,415.46 [1] km2
Popullsia 8,823 [2] banorë
Dendësia 0.75 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1893
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.sodankyla.fi


Sodankylä (finlandisht: Sodankylän kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]