Utsjoki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Utsjoki
Utsjoen kunta
Komunë
noform
Kisha e Utsjoki dhe një kasolle druri
Stema_figura
Vendndodhja
Utsjoki is located in Finlanda
Utsjoki
Utsjoki
Vendndodhja e Utsjoki në Finlandë

Koordinatat: 69°54′V 27°1′L / 69.900°V 27.017°L / 69.900; 27.017

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Lapland
Provinca Lapland
Kryetari i komunës Vuokko Tieva-Niittyvuopio
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 5,371.78 [1] km2
Popullsia 1,265 [2] banorë
Dendësia 0.25 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1876
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.utsjoki.fi

Utsjoki (finlandisht: Utsjoen kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Lapland, dhe është pjesë e rajonit Lapland.

Komuna u themelua në vitin 1876. Komuna ka një popullsi prej 1,265 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 5,371.78 kilometra katrorë (2,074.06 sq mi) prej të cilës 227.51 km2 (87.84 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 0.25 banor për kilometër katror (0.65/sq mi).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Utsjoki – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale