Shën Nikolla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Shën Nikolla
Shën Nikolla

Shën Nikolla (greq. Άγιος Νικόλαος , Agios Nikolaos, "fitorja e popullit"; Shqipëri Shën Kolli) njihet edhe me emrin Shën Nikolla i Mirës, në kishën katolike edhe Shën Kolli i Barit, në atë ortodokse Nikolla Mrekullibërësi që jetoi në shekullin e 4-t në Lician bizantine (sot me emrin Demre, Antalja, Turqi), kishte famë për dhuratë dhënien sekrete. Në botë njihet më tepër si Santa Claus ose Santa Klaus ndërsa në Shqipëri njihet edhe si Plaku i Vitit të Ri apo Baba dimri.

Ka vdekur me 6 dhjetor të vitit 343.

Shën Nikolla nderohet nga të krishterët si shenjt mbrojtës i detarëve, peshkatarëve, vozabërësve, tregtarëve, fëmijeve, djemve e vajzave, studentëve, farmacistëve, parfumeristëve.

Jeta[redakto | redakto tekstin burimor]

Veprat dhe mrekullitë[redakto | redakto tekstin burimor]

Nderimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]