Jump to content

325

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori


Mbi vitin 325.

Ngjarje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

- Sinodi i Parë Ekumenik i Kishës - Mbajtur në Nikea (prandaj quhet edhe "Sinodi i Nikeas") i thirrur nga Perandori Konstandin i Madh, ku u hodh poshtë herezia Arianiste dhe u dekretua se Fjala dhe Biri i Perëndisë është i pakrijuar dhe hyjnor.

Lindje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vdekje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]