Jump to content

Babadimri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jonathan Meath si Santa Claus më 13 nëntor 2010.

Babadimri ose Plaku i Vitit të Ri (i njohur edhe si Shën Nikolla, Babagjyshi i Krishtlindjeve, Kris Kringle, Santa Klaus ose thjesht Santa), është një figurë legjendare i cili në shumë kultura të ndryshme perëndimore, u sjell dhurata fëmijëve të mirë gjatë mbrëmjeve dhe gjatë orëve të vona të natës në prag të Krishtlindjeve. Në 24 dhjetorin e tij, ose në ditën e festës, 6 dhjetor (Dita e Shën Nikollës). Është legjendë që mund të ketë një pjesë të saj në bazë hagiographical mit lidhur me figurën historike të Shën Nikollës.

Ndërsa Shën Nikollës fillimisht iu portretizuar peshkopin e veshur robes, në kohët moderne. Santa klaus përgjithësisht është përshkruar si një fytyrë e fryrë, i lezetshëm, e bardhë-bearded një njeri i veshur me xhaketë të kuqe e të bardhë me jakë cuffs, bardhë-cuffed dhe pantallona të kuq, rrip të zezë prej lëkure dhe çizme. Ky imazh u bë popullor në Shtetet e Bashkuara në shekullin e 19-të për shkak të ndikimit të rëndësishme dhe karikaturisti politik Thomas Nast karikaturist. Ky imazh është mirëmbajtur dhe i përforcuar përmes këngëve, radiove, televizionit, dhe filmave. Në Mbretërinë e Bashkuar dhe Evropa, vizatim i tij shpesh është i njëjtë me të Santa amerikan, por ai quhet Ati i Krishtlindjeve.

Një legjendë e ndërlidhura me Santa thotë se ai tani jeton në veri, në një vend të përjetshëm dëborë. Verzioni i Amerikes thot se Santa klaus jeton në Pol të Veriut, ndërsa Ati Krishtlindjeve është thënë se banonë në Lapland të Krahinës, Finlandë. Hollësi të tjera përfshijnë se ai është i martuar dhe jeton me Znj.Klaus, se ai bën një listë të fëmijëve në të gjithë botën, kategorizmit sipas tyre sjellja e tyre ("i keq" apo "e bukur"); se ai sjell duke përfshirë edhe lodra, sheqerna, dhe paraqet të gjithë e djemve dhe vajzave të mira në botë, dhe nganjëherë me qymyr ose shkopinj të pabindur fëmijë, në një natë dhe se ai accomplishes feat këtë me ndihmën e magjike kukudhët e lodra që bëjnë, dhe tetë ose nëntë flying renë që tërheqja e tij rrëshqitëse.

Nuk ka qenë prej kohësh të opozitës për të mësimdhënies fëmijët që të besojnë në Santa klaus. Disa thonë se të krishterët Santa tradita fetare detracts nga origjina dhe qëllimin e Krishtlindjeve. Të tjerë mendojnë se kritikët Santa klaus është i menduar mirë një gënjeshtër, dhe se ajo është joetike për prindërit të mësojnë fëmijët e tyre për të besuar në ekzistencën e tij, të tjerët ende e kundërshtojnë Santa klaus si një simbol i komercializimit të Krishtlindjeve, ose si një imponim në traditat e tyre kombëtare