Nata polare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nata polare Dukuri e viseve polare në afërsi dhe vetë polet që paraqitet në gjysmën dimërore kur dielli mbi horizont nuk paraqitet fare ( 6 muaj në vet polet) ose fare pak kohë ndriçon në varësi prej gjerësisë gjeografike të pikave të Tokës ( rreth poleve)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Crystal Project konquest.png Ky artikull në lidhje me Astronomia është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.