Dita Polare

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Dielli në mesnatë

Dita polare ose dielli i mesnatës është fenomen natyrorë i cili paraqitet në veri të rrethit Arktik dhe në jug të Rrethit të Antarktikut, në të cilin dielli shihet gjatë tërë 24 orëve, gjegjësisht fare nuk perëndon ( nuk largohet nga horizonti).

Duke e ditur se Antarktiku nuk është i banuar me popullsi të perhershme , e vetmja popullatë e cila vazhdimisht e përjeton këtë fenomen është ajo e Alaskës, në Grenlandë, Islandë dhe në pjesët veriore të Kanadasë, Suedisë, Norvegjisë, Finlandës dhe pjesët më të largëta të Rusisë, Zelandës së Re. Fenomeni i kundërt kur dielli nuk duket fare është nata polare.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: dita polare – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale