Tromsø

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tromsø (kthjellim).


Tromsø
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tromsø

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Tromsø
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Arild Hausberg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°40′V 18°58′L / 69.667°V 18.967°L / 69.667; 18.967 (Tromsø)Koordinatat: 69°40′V 18°58′L / 69.667°V 18.967°L / 69.667; 18.967 (Tromsø)
Sipërfaqja 2.566 km2
Popullsia 68.839 banorë 2011
Dendësia 26,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tromsøværinger
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postar N-9000
Kodi statistikor 1927
Vendndodhja
Tromsø is located in Norvegjia
Tromsø
Tromsø
Tromsø – harta_foto
www.tromso.kommune.no

Tromsø është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2566 km² dhe popullsi 68839 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tromsø – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]