Lavangen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lavangen (kthjellim).


Lavangen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lavangen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Tennevoll
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Viktor Andberg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°39′V 17°35′L / 68.650°V 17.583°L / 68.650; 17.583 (Lavangen)Koordinatat: 68°39′V 17°35′L / 68.650°V 17.583°L / 68.650; 17.583 (Lavangen)
Sipërfaqja 302 km2
Popullsia 1.063 banorë 2004
Dendësia 3,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lavangsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1422
Vendndodhja
Tennevoll is located in Norvegjia
Tennevoll
Tennevoll
Lavangen – harta_foto
www.lavangen.kommune.no

Lavangen është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 302 km² dhe popullsi 1063 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]