Tranøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tranøy (kthjellim).


Tranøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tranøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Vangsvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Odd Arne Andreassen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°11′V 17°21′L / 69.183°V 17.350°L / 69.183; 17.350 (Tranøy)Koordinatat: 69°11′V 17°21′L / 69.183°V 17.350°L / 69.183; 17.350 (Tranøy)
Sipërfaqja 524 km2
Popullsia 1.662 banorë 2004
Dendësia 3,17 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tranøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1928
Vendndodhja
Vangsvik is located in Norvegjia
Vangsvik
Vangsvik
Tranøy – harta_foto
www.tranoy.kommune.no

Tranøy është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 524 km² dhe popullsi 1662 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tranøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]