Lenvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lenvik (kthjellim).


Lenvik
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lenvik

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Finnsnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Martin Ness (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°23′V 17°58′L / 69.383°V 17.967°L / 69.383; 17.967 (Lenvik)Koordinatat: 69°23′V 17°58′L / 69.383°V 17.967°L / 69.383; 17.967 (Lenvik)
Sipërfaqja 893 km2
Popullsia 11.107 banorë 2004
Dendësia 12,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lenvikværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1822
Vendndodhja
Finnsnes is located in Norvegjia
Finnsnes
Finnsnes
Lenvik – harta_foto
www.lenvik.kommune.no

Lenvik është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 893 km² dhe popullsi 11107 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lenvik – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]