Karlsøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Karlsøy (kthjellim).


Karlsøy
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Karlsøy

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Hansnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Thor Tøllefsen (Kp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 70°7′V 19°25′L / 70.117°V 19.417°L / 70.117; 19.417 (Karlsøy)Koordinatat: 70°7′V 19°25′L / 70.117°V 19.417°L / 70.117; 19.417 (Karlsøy)
Sipërfaqja 1.047 km2
Popullsia 2.406 banorë 2004
Dendësia 2,3 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Karlsøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1227
Vendndodhja
Hansnes is located in Norvegjia
Hansnes
Hansnes
Karlsøy – harta_foto
www.karlsoy.kommune.no

Karlsøy është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1047 km² dhe popullsi 2406 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]