Nordreisa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nordreisa (kthjellim).


Nordreisa
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Nordreisa

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Storslett
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari John Karlsen (FrP)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°42′V 21°12′L / 69.700°V 21.200°L / 69.700; 21.200 (Nordreisa)Koordinatat: 69°42′V 21°12′L / 69.700°V 21.200°L / 69.700; 21.200 (Nordreisa)
Sipërfaqja 3.438 km2
Popullsia 4.710 banorë 2004
Dendësia 1,37 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nordreisværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2019
Vendndodhja
Storslett is located in Norvegjia
Storslett
Storslett
Nordreisa – harta_foto
www.nordreisa.kommune.no

Nordreisa është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3438 km² dhe popullsi 4710 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]