Salangen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Salangen (kthjellim).


Salangen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Salangen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Sjøvegan
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Ivar B. Prestbakmo (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°54′V 17°53′L / 68.900°V 17.883°L / 68.900; 17.883 (Salangen)Koordinatat: 68°54′V 17°53′L / 68.900°V 17.883°L / 68.900; 17.883 (Salangen)
Sipërfaqja 457,9 km2
Popullsia 2.211 banorë 2010
Dendësia 4,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Salangsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1739
Vendndodhja
Sjøvegan is located in Norvegjia
Sjøvegan
Sjøvegan
Salangen – harta_foto
www.salangen.kommune.no

Salangen është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 457.9 km² dhe popullsi 2211 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]