Skånland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Skånland (kthjellim).


Skånland
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Evenskjer
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Svein Berg (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°38′V 16°57′L / 68.633°V 16.950°L / 68.633; 16.950 (Skånland)Koordinatat: 68°38′V 16°57′L / 68.633°V 16.950°L / 68.633; 16.950 (Skånland)
Sipërfaqja 495 km2
Popullsia 3.005 banorë 2004
Dendësia 6,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Skånlending
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0811
Evenskjer is located in Norvegjia
Evenskjer
Evenskjer
Skånland – harta_foto
www.skanland.kommune.no

Skånland është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 495 km² dhe popullsi 3005 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]