Lyngen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lyngen (kthjellim).


Lyngen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Lyngen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Lyngseidet
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Werner Kiil (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°41′V 20°4′L / 69.683°V 20.067°L / 69.683; 20.067 (Lyngen)Koordinatat: 69°41′V 20°4′L / 69.683°V 20.067°L / 69.683; 20.067 (Lyngen)
Sipërfaqja 812 km2
Popullsia 3.167 banorë 2004
Dendësia 3,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lyngsfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1834
Vendndodhja
Lyngseidet is located in Norvegjia
Lyngseidet
Lyngseidet
Lyngen – harta_foto
www.lyngen.kommune.no

Lyngen është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 812 km² dhe popullsi 3167 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lyngen – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]