Sørreisa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sørreisa (kthjellim).


Sørreisa
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Sørreisa
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Knut Olsen (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°5′V 18°11′L / 69.083°V 18.183°L / 69.083; 18.183 (Sørreisa)Koordinatat: 69°5′V 18°11′L / 69.083°V 18.183°L / 69.083; 18.183 (Sørreisa)
Sipërfaqja 363 km2
Popullsia 3.526 banorë 2004
Dendësia 9,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Sørreisværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0419
Sørreisa is located in Norvegjia
Sørreisa
Sørreisa
Sørreisa – harta_foto
www.sorreisa.kommune.no

Sørreisa është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 363 km² dhe popullsi 3526 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]