Ibestad

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ibestad (kthjellim).


Ibestad
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ibestad

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Hamnvik
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Marit Johansen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°49′V 17°14′L / 68.817°V 17.233°L / 68.817; 17.233 (Ibestad)Koordinatat: 68°49′V 17°14′L / 68.817°V 17.233°L / 68.817; 17.233 (Ibestad)
Sipërfaqja 241 km2
Popullsia 1.696 banorë 2004
Dendësia 7,04 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ibestadværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0628
Vendndodhja
Hamnvik is located in Norvegjia
Hamnvik
Hamnvik
Ibestad – harta_foto
www.ibestad.kommune.no

Ibestad është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 241 km² dhe popullsi 1696 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Ibestad – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]