Dyrøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Dyrøy (kthjellim).


Dyrøy
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Brøstadbotn
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Rolf Espenes (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°40′V 17°44′L / 69.667°V 17.733°L / 69.667; 17.733 (Dyrøy)Koordinatat: 69°40′V 17°44′L / 69.667°V 17.733°L / 69.667; 17.733 (Dyrøy)
Sipërfaqja 289 km2
Popullsia 1.303 banorë 2004
Dendësia 4,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Dyrøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0511
Brøstadbotn is located in Norvegjia
Brøstadbotn
Brøstadbotn
Dyrøy – harta_foto
www.dyroy.kommune.no

Dyrøy është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 289 km² dhe popullsi 1303 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Dyrøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]