Kåfjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Gáivuotna - Kåfjord (kthjellim).


Gáivuotna - Kåfjord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kåfjord

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Olderdalen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Neutrale e Sami
Kryekomunari Bjørn Inge Mo (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°27′V 20°45′L / 69.450°V 20.750°L / 69.450; 20.750 (Gáivuotna - Kåfjord)Koordinatat: 69°27′V 20°45′L / 69.450°V 20.750°L / 69.450; 20.750 (Gáivuotna - Kåfjord)
Sipërfaqja 991 km2
Popullsia 2.332 banorë 2004
Dendësia 2,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kåfjording
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0532
Vendndodhja
Olderdalen is located in Norvegjia
Olderdalen
Olderdalen
www.kafjord.kommune.no

Gáivuotna - Kåfjord është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 991 km² dhe popullsi 2332 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]