Berg (Norvegjia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Berg (kthjellim).


Berg
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Berg (Norvegjia)

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Skaland
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Trond Abelson (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°28′V 17°23′L / 69.467°V 17.383°L / 69.467; 17.383 (Berg)Koordinatat: 69°28′V 17°23′L / 69.467°V 17.383°L / 69.467; 17.383 (Berg)
Sipërfaqja 294 km2
Popullsia 1.043 banorë 2004
Dendësia 3,55 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Bergsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1922
Vendndodhja
Skaland is located in Norvegjia
Skaland
Skaland
Berg – harta_foto
www.berg.kommune.no

Berg është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 294 km² dhe popullsi 1043 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Berg – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]