Kvænangen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvænangen (kthjellim).


Kvænangen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kvænangen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Burfjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari John Helland (H)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°53′V 21°58′L / 69.883°V 21.967°L / 69.883; 21.967 (Kvænangen)Koordinatat: 69°53′V 21°58′L / 69.883°V 21.967°L / 69.883; 21.967 (Kvænangen)
Sipërfaqja 2.108 km2
Popullsia 1.394 banorë 2004
Dendësia 0,66 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvænangsværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1505
Vendndodhja
Burfjord is located in Norvegjia
Burfjord
Burfjord
Kvænangen – harta_foto
www.kvaenangen.kommune.no

Kvænangen është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2108 km² dhe popullsi 1394 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]