Torsken

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Torsken (kthjellim).


Torsken
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Torsken

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Gryllefjord
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Hans Pedersen (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 69°17′V 17°2′L / 69.283°V 17.033°L / 69.283; 17.033 (Torsken)Koordinatat: 69°17′V 17°2′L / 69.283°V 17.033°L / 69.283; 17.033 (Torsken)
Sipërfaqja 243 km2
Popullsia 937 banorë 2008
Dendësia 3,86 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Torskeværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0436
Vendndodhja
Gryllefjord is located in Norvegjia
Gryllefjord
Gryllefjord
Torsken – harta_foto
www.torsken.kommune.no

Torsken është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 243 km² dhe popullsi 937 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Torsken – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]