Kvæfjord

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kvæfjord (kthjellim).


Kvæfjord
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kvæfjord

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Nord-Norge
Qarku Troms
Kryeqëndra Borkenes
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Lillian Hessen (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 68°42′V 16°8′L / 68.700°V 16.133°L / 68.700; 16.133 (Kvæfjord)Koordinatat: 68°42′V 16°8′L / 68.700°V 16.133°L / 68.700; 16.133 (Kvæfjord)
Sipërfaqja 513 km2
Popullsia 3.072 banorë 2004
Dendësia 5,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Kvæfjerding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1001
Vendndodhja
Borkenes is located in Norvegjia
Borkenes
Borkenes
Kvæfjord – harta_foto
www.kvaefjord.kommune.no

Kvæfjord është një komunëqarkun Troms, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 513 km² dhe popullsi 3072 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]