Nokia, Finlandë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Nokia, Finland)
Jump to navigation Jump to search
Nokia, Finland
Nokian kaupunki
Qytet
noform
Kisha në Nokia (projektuar nga C. L. Engel) në dhjetor 2005
Stema_figura
Vendndodhja
Nokia, Finland is located in Finlanda
Nokia, Finland
Nokia, Finland
Vendndodhja e Nokia në Finlandë

Koordinatat: 61°29′V 23°31′L / 61.483°V 23.517°L / 61.483; 23.517

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Kryetari i komunës Markku Rahikkala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 347.76 [1] km2
Popullsia 33,121 [2] banorë
Dendësia 114.93 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1922
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.nokiankaupunki.fi


Nokia, Finland (finlandisht: Nokian kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Nokia, Finland – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale