Asikkala

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Asikkala
Asikkalan kunta
Komunë
noform
Vääksy Canal
Stema_figura
Vendndodhja
Asikkala is located in Finlanda
Asikkala
Asikkala
Vendndodhja e Asikkala në Finlandë

Koordinatat: 61°10′20″V 25°32′50″L / 61.17222°V 25.54722°L / 61.17222; 25.54722

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Juri Nieminen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 755.54[1] km2
Popullsia 8,339 [2] banorë
Dendësia 14.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1848
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Koordinatat 61° 10′ 20″ Veri

25° 32′ 50″ Lindje

Faqja Zyrtare www.asikkala.fi

Asikkala (finlandisht: Asikkalan kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia.

Asikkala është një komunë e Finlandës, e ndodhur në Lahti. Komuna është shtëpi për 8 315 persona. Komuna mbulon një sipërfaqe prej 755.55 km² prej të cilave 192,20 km² është ujë. Dendësia e popullsisë është 14.8 banorë / km². komunat fqinje janë në Heinola, Hollola, Hämeenlinna, Lahti, Finlandë, Padasjoki dhe Sysmä.

Qendra komunale promovuar nga Vääksy është e vendosur në mes të liqenit Vesijärvi dhe Päijänne isthmus. Liqenet janë të lidhura Vääksy Vääksy kanalin e lumit. Vääksyn kalon nëpër perëndim të autostradës Päijänteen 24 dhe 313 rrugë rajonale dhe rruga rajonale 314 në autobus unifikuar. Asikkalan shprehin ndalje janë Tallukka Highway 24 ka, e ashtuquajtura të vjetra Vääksyn Market, e cila është e vendosur në qendër të Vääksy vjetër, Asikkala, si dhe kisha dhe fshati i Lime Sten degës rrugor të rrugës rajonale 314 ka.

Zona komunale janë të vendosura në Lahti Vesivehmaa Aeroportit dhe kanali Lime Sten. Vääksy edhe prodhuesit më të madh në botë të fabrikës joshur peshkimit RAPALA VMC Grupit.

Fshati Asikkalan Lime Sten ka një tjetër joshur, e themeluar në vitin 1963, Finlandia Oy Uist. Vëllezërit Hannu dhe Kalevi Kangas vazhdoi të punojë Nils Master markën.

Komuna vepron famulli Evangelical Lutheran e Asikkala, Asikkalan kisha pa, që i përkasin Kuvendeve të kishës Perëndia Pentecostal e Vääksy, që i përkasin finlandeze Lirë Kishës së, si dhe Dëshmitarët e Jehovait mori në kishë.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015". Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]