Hollola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hollola
Hollolan kunta
Komunë
noform
Kisha mesjetare në Hollola
Stema_figura
Vendndodhja
Hollola is located in Finlanda
Hollola
Hollola
Vendndodhja e Hollola në Finlandë

Koordinatat: 60°59.2′V 25°31′L / 60.9867°V 25.517°L / 60.9867; 25.517

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Päivi Rahkonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 531.84 [1] km2
Popullsia 21,901 [2] banorë
Dendësia 47.28 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hollola.fi

Hollola (finlandisht: Hollolan kunta), është një komunëFinlandë.

Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia. Komuna ka një popullsi prej 21,901 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe mbulon një sipërfaqe prej 531.84 kilometra katror (205.34 sq mi) prej të cilës 68.66 km2 (26.51 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 47.28 banorë për kilometër katror (122.5/sq mi).

Komuna është një-gjuhësore finlandisht.

Hollola ka strukturën më të lartë në Finlandë, kulla e TV Tiirismaa.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hollola – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale