Lahti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lahti
Lahden kaupunki
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Lahti is located in Finlanda
Lahti
Lahti
Vendndodhja e Lahti në Finlandë

Koordinatat: 60°59′V 25°39′L / 60.983°V 25.650°L / 60.983; 25.650

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Kryetari i komunës Jyrki Myllyvirta
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 154.58 [1] km2
Popullsia 103,725 [2] banorë
Dendësia 768.05 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 11/1/1905
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.lahti.fi


Lahti (finlandisht: Lahden kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 21 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Lahti – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale