Orimattila

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Orimattila
Orimattilan kaupunki
Qytet
noform
Kisha e Orimattila
Stema_figura
Vendndodhja
Orimattila is located in Finlanda
Orimattila
Orimattila
Vendndodhja e Orimattila në Finlandë

Koordinatat: 60°48.5′V 25°44′L / 60.8083°V 25.733°L / 60.8083; 25.733

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Kryetari i komunës Martti Heinonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 814.21 [1] km2
Popullsia 16,304 [2] banorë
Dendësia 20.76 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1636
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.orimattila.fi


Orimattila (finlandisht: Orimattilan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Orimattila – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale