Heinola

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Heinola
Heinolan kaupunki
Qytet
noform
Një pamje nga stacioni hekurudhor në urën Heinola drejt qendrës së qytetit
Stema_figura
Vendndodhja
Heinola is located in Finlanda
Heinola
Heinola
Vendndodhja e Heinola në Finlandë

Koordinatat: 61°12′V 26°2′L / 61.200°V 26.033°L / 61.200; 26.033

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Jussi Teittinen[1]
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 839.29 [2] km2
Popullsia (2016) 19,353[3] banorë
Dendësia 23.06 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1776
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.heinola.fi

Heinola (finlandisht: Heinolan kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Управление - Heinola". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 15 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Ennakkoväkiluku sukupuolen mukaan alueittain, elokuu 2017". Tilastokeskus. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 tetor 2017. Marrë më 15 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Города-побратимы - Heinola". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 15 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Heinola – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale