Hämeenkoski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hämeenkoski
Hämeenkosken kunta
Ish-komunë
Stema_figura
Vendndodhja
Hämeenkoski is located in Finlanda
Hämeenkoski
Hämeenkoski
Vendndodhja e Hämeenkoski në Finlandë

Koordinatat: 61°1.5′V 25°9′L / 61.0250°V 25.150°L / 61.0250; 25.150

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Päijänne Tavastia
Provinca Finlanda Jugore
Kryetari i komunës Kari Mustonen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 195.62 [1] km2
Popullsia 2,125 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1865
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hameenkoski.fi

Hämeenkoski (finlandisht: Hämeenkosken kunta), është një ish-komunëFinlandë. Kjo komunë është bashkuar me komunën Hollola më 1 janar 2016 [3].

Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Päijänne Tavastia. Komuna kishte një popullsi prej 2,125 (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinte një sipërfaqe prej 195.62 km2 (75.53 sq mi) prej të cilave 7.86 km2 (3.03 sq mi) ishte uji [1]. Dendësia e popullsisë ishte 11.3176/km2 (29.313/sq mi). Kjo komunë ishte një-gjuhësore finlandisht.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.
  3. ^ Ojansivu, Merja (25 janar 2015). "Lahti ja Nastola yhdistyvät ensi vuoden alusta". Helsingin Sanomat (në finlandisht). Helsinki: Sanoma Media Finland Oy. Marrë më 3 janar 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Hämeenkoski – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale